Loading color scheme

nav@navionika.com | 02098, Україна, Київ, пр-т Тичини, 4

SonarChart™ Live - унікальна технологія від Navionics для створення батіметрічних карт

Перегляди: 6043
Створюйте персольнальні батиметричні HD карти в режимі реального часу!

SonarChart Live

SonarChart Live - фантастика чи реальність!

Як працює, що треба робити, на що звернути увагу, який порядок дій.

Взимку цього року компанія Navionics оприлюднила новину про те, що вже цього сезону, маючи лише один картплоттер суміщений з ехолотом, у Вас буде можливість створювати персональні батиметричні HD карти із ступенем ізобат 0,5 м безпосередньо під час руху по водоймі. SonarChart Live відображаються онлайн у вікні карт поверх основної карти.

SonarChart Live - Створюйте персольнальні батиметричні HD карти в режимі реального часу!

Функція доступна з картами: Navionics+ Small, Navionics+ XL9, Platinum+. Карта Navionics має бути актуальною та мати відкриту річну підписку. Розширені параметри карти дозволяють налаштовувати діаграми для поліпшення виду для риболовлі або круїзу.

SonarChart Live

Картплоттери/ехолоти, що підтримують SonarChart Live:

 • Lowrance HDS Carbon 7/9/12/16
 • Lowrance HDS Gen3 7/9/12
 • Lowrance Elite Ti 5/7
 • Lowrance Elite Ti 9/12 - підтримка очікується найближчим часом
 • SIMRAD GO
 • SIMRAD GO XSE
 • SIMRAD NSS evo3
 • SIMRAD NSS evo2

Картплоттери/ехолоти, що підтримують SonarChart Live

Технічна частина

Тут нічого нового, лише всім нам звичні прилади. Оскільки технологія для побудови карт бере дані зі звичайного бродбенд сонару, хотів звернути увагу на те, що для отримання правильних і достовірних результатів при створенні персональних батіметричних карт Ви повинні дотримуватись кількох нескладних правил:
 1. Переконайтеся, що прилад укомплектований звичайним сонаром (HST-WSBL, HS-WSBL, HDI Skimmer 83/200 455/800). Як правило, ці сонари працюють на частотах 83/200 kHz. Lowrance HDS Carbon, HDS Gen3 та SIMRAD NSS evo3 / evo2 допускають можливість використання професійних CHIRP сонарів, наприклад, таких як Airmar TM150M. Якщо катер / човен обладнаний мотором малого ходу MotorGuide і до його комплектації входить вбудований сонар, його також можна використовувати.

 2. Переконайтеся що картплоттер/ехолот зловив супутники і визначив час/дату. (Меню-Налаштування-Система-Супутники).

 3. Картка Navionics c активної підпискою SonarChart Live має бути вставлена в картрідер приладу.

 4. Переконайтеся, що сонар встановлений правильно та на оптимальній швидкості для створення карт - не більше 10-13 км/год. Він чітко і правильно, без збоїв, показує глибину під човном. Рекомендую, паралельно до вікна карт, вивести на екран вікно звичайного сонара - сонар має бути включений.

 5. Щоб правильно корегувати роботу і чутливість бродбенд сонара (це стосується не лише побудови карт) візуалізують "лінію дна" (біла лінія). Активуємо вікно сонара (Меню-Огляд-Лінія глибини-вкл).
На даний момент чисельне значення глибини на дисплеї картплоттера/ехолота та положення "лінії дна" завжди збігаються зі значенням за шкалою глибин, що відображається на вікні сонара справа. Саме це значення береться у розрахунок при створенні персональних карт SonarChart Live. Ось чому так важливо стежити за правильністю даних показань!

І якщо на екрані МФД "лінія дна" чітко лягає - не нижче і не вище - це гарантуватиме правильну побудову персональної карти SonarChart Live приладом.

Лінія дна лягає чітко на дно

Нагадую також, що для глибин менше 18.3м (60ft), а це переважна більшість внутрішніх водойм України, виробник рекомендує режим роботи ехолота "Мілководдя". Вибрати його можна перейшовши у Меню-Налаштування-Ехолот-Режим риболовлі). Обов'язково прослідкуйте за дотриманням усіх пунктів в цьому меню.

На скриншоті нижче приведу поганий приклад. Тут не дотримуються правила налаштування приладу і встановлення сонара, а також не дотримується правильний швидкісний режим для побудови карт або записи логів. Як Ви розумієте, за такої роботи сонара ні про яку побудову Live карт або збір даних для цього, не може бути й мови.

Не дотримуються правила настройки приладу і установки сонара

Огляд пунктів меню, що відповідають за відображення шару карти SonarChart Live поверх карти Navionics

Активуйте (коротким дотиком) вікно карти Меню - Накладення SonarChart Live. Натиснувши на цей пункт, Ви активуєте режим побудови і онлайн відображення шару поверх основної карти.

Пункт SonarChart Live Options містить два підпункти:

•  Прозорість шару SCL:
 • Мін - шар на 100% не прозорий,
 • Мax - шар абсолютно безбарвний, лише ізобати шару SCL видно поверх основної карти.

SonarChart Live Options - Прозорість шару
Клікніть, щоб збільшити

  Minimum depth з крайніми значеннями бігунка 0-9 метрів. Даним пунктом Ви підсвічуєте (білим кольором) необхідний діапазон, інші переходять з червоного в рожевий від мілини до глибини.

SonarChart Live Options - Мінімальна глибина
Клікніть, щоб збільшити

Ще один пункт захований трохи далі в меню Параметри карти - Огляд - SC Density. Цей пункт відповідає за щільність відтворення ізобат на дисплеї і змінює її відразу на обох картах (Базова та Live).
 • Дуже висока (0.5м)
 • Висока (1м)
 • Середня (2м)
 • Низька (4м)
Щільність батиметрії SonarChart варіюється в залежності від різних рівнів глибини. Кожен користувач в залежності від своїх умов, масштабу карти і потреб зможе підлаштувати щільність ізобат індивідуально.

SonarChart Live Options - Щільність відмалювання ізобат
Клікніть, щоб збільшити

Для Європи Navionics дає таку таблицю для своїх карт:

Таблиця рівнів глибини від Navionics

Трохи теорії

Будемо вважати, що технічна частина позаду. Важливим є питання побудови своїх дій з тактичної сторони. Скажімо прямо - картам Navionics ще далеко до досконалості на водоймах і річках нашої країни і зокрема на річці Дніпро. Тому, аби не "катати" своє паливо даремно, варто як слід обміркувати свою тактику дій.

Буду з вами відвертий і висловлю свою думку - якщо ви знаєте водойму і маєте на руках точні батиметричні HD карти на неї, які можливо побудували раніше, навряд чи Ви знову витрачатимете свій час і кошти (паливо) на будівництво карт Live. Але вже у всіх інших випадках я б серйозно задумався і все гарненько зважив перед подальшими діями.

Як відомо, карта навіть незначної за площею водойми, раніше вимагала значних витрат і зусиль. Що я робив раніше? Вдома, на ранніх стадіях і при первинному вивченні нової акваторії я збирав усю можливу інформацію про водойму. Це могла бути інфармація з Вікіпедії, мережі інтернет, можливо історичні дані, якщо водойма поблизу - розповіді старших поколінь, знайомих, рибалок, архівні карти, карти РККА (Генштаб). Все це "перетравлювалося", по можливості заносилося у вигляді карт і точок в прилади, і потім вже на воді "намацувалось". Я записував логи і паралельно під час рибалки перевіряв інформацію, потім привозив комплексно все це додому. І по можливості відредагувавши все, і попрацювавши вдома за комп'ютером, через короткий проміжок часу я переносив всі свої напрацювання у вигляді карти вже в прилад. Потім заново повертався на ці місця через деякий час, щоб перевірити зробити нові записи. І все це відбувалося б довго і наполегливо.

Що тепер? Безумовно без підготовки і майбутньої стратегії буде менш ефективно, все на тих же місцях! Проте на воді у нас з'явився потужний інструмент! Ми вже маємо можливість, не йдучи з води, отримувати точні батиметричні HD карти, з ізобатами до 0.5 метра! Подивіться який величезний розрив у витратах і часі.

Раніше, при виході на берег / поверненні додому обов'язково виконувалась перевірка, редакція, об'єднання в базу, корекція приплив / відлив, оновлення карт водойми і лише потім була можливість вийти на воду з новими даними і з урахуванням минулого виходу .

Тепер всього цього немає! Натиснувши всього лише на один пункт в меню "Накладення - SonarChart Live" ми отримуємо точну карту онлайн. Із застереженням на те, що все це є, маючи в човні лише один тільки картплоттер суміщений з ехолотом. Це прорив!

Розглянемо кілька прикладів тактичних дій перед створенням персональних карт SonarChart Live. Наприклад, нам відомі перспективні точки для риболовлі, або є карта (це може бути Navionics, Navionics Gold, SonarChart+, Platinum+). Якщо немає покриття, то можна підв'язати картплоттера карти Генштабу (до затоплення водосховища).

Приклад №1

Вам вже відомі приблизні обриси підводного рельєфу. Але Ви поставили собі за мету створити якісну і точну батиметричну карту цієї ділянки. Щоб в майбутньому користуючись картою/шаром SonarChart Live оптимально і точно "обловлювати" це місце, точно ставати на якір, виробляти закидання приманок з "правильних" позицій. Для отримання такої якісної батиметричної карти ділянки водойми, а також оптимізації витраченого на це часу, рекомендується робити додаткові перехресні проходи.

Приклади таких проходів:

Додаткові перехресні проходи

Приклад №2

Коли цікаве місце (ділянка, звалювання, коряжка) знайшлося випадково і Ви поки що не знаєте, чи знадобиться воно вам у майбутньому. Але зараз, на рибалці, Вам би хотілося зрозуміти, як розвивається рельєф навколо цієї точки. В цьому випадку Я рекомендую наступні прийоми::

Але зараз, на рибалці, Вам би хотілося зрозуміти, як розвивається рельєф навколо цієї точки

Але зараз, на рибалці, Вам би хотілося зрозуміти, як розвивається рельєф навколо цієї точки

Технологія Navionics SonarChart Live і функціонал картплоттера дозволяють в подальшому доповнювати вже промальовану раніше ділянку на карті свіжими уточнюючими даними без обмежень у часі. Згодом Ваша персональна карта набуватиме більш деталізованого вигляду.

В налаштуваннях є коригування по припливам і відпливам. Іншими словами - зайшовши на вже промальовану ділянку по іншому рівню води ехолот повинен автоматично внести необхідні корективи по глибині. Щоб включити цю функцію, зайдіть у Меню-Налаштування-Карта- SonarChart Live tide correction - вкл.

Тонкощі, помічені на практиці з SonarChar Live

Почнемо з ознайомлення зі змістом картки Navionics. Я настійно рекомендую кожному відразу зробити резервну копію особової картки і покласти цю копію в надійне місце.

Вміст картки Navionics

 • файл nTag.txt - ключ перевірки
 • файл config.xml - файл конфігурації. Він утворюється / оновлюється щоразу як Ви включаєте прилад.
 • файл eligibility.xml - файл конфігурації функції Live (по даті закінчення підписки)
 • Папка Navionic/Charts - в ній зберігаються карти
 • nv2 - Nautical Charts
 • nv3 - Sonar Chart
 • Папка Navionic/UserData/lsdCache - в ній зберігаються файли з даними, що формуються приладом при створенні карт в реальному часі за допомогою SonarCharts Live, Nхххх_Ехххх.lsd  Кожен такий файл містить в собі батиметричні дані певного квадрата.

Два картплоттера / ехолота створять файли з однаковою назвою, якщо працюватимуть на одних і тих самих квадратах. Пам'ятайте це!

Це важливо для розуміння і грамотної взаємодії, якщо Ви плануєте обмінюватися цією інформацією.

Мапи для картплоттерів/ехолотів
Клікніть, щоб збільшити

Цю папку можна скопіювати і поділитися зі своїми знайомими. Дані вивантажуються в мережу на сервер Navionics, якщо Ви вирішили поділитися ними зі спільнотою або якщо, після обробки їх співробітниками Navionics, вирішили оновити свої карти Navionics. Якщо не хочете віддавати Ваші власні напрацювання, їх можна тимчасово переписати до себе в комп'ютер і видалити з карти перед завантаженням нових карт / ділянок через Chart Installer, потім їх потрібно повернути назад на картку.

Варто зазначити, що після обробки даних, отриманих за допомогою SonarChart Live, вони будуть згладжені і спільнота отримає дані не такі детальні, які маєте Ви, як господар і охоронець своїх персональних SonarChart Live файлів.
SonarChart Live

Було помічено, що для того щоб отримати якісну карту SonarChart Live ділянки водойми, яка добре читається, відстань між проходами має бути не більше 20 метрів. Іноді трапляється, що донний рельєф має дуже складний малюнок. І Ви після перших проходів побачили, що навіть 20-метрової відстані між проходами виявилося недостатньо - на карті Live утворилися незв'язані ділянки з ізобарами. Тоді необхідно скоротити відстань між проходами, щоб лінії ізобат з'єдналися, утворюючи суцільну лінію. Карта прийме правильний і завершений вигляд.

Карта SonarChart Live

Якщо на борту човна в якості джерела даних GPS обрана виносна додаткова антена Point-1 , слід розмістити її якомога ближче до бродбенд сонару, дотримуючись всіх вимог щодо її встановлення, зазначених в інструкції виробником. Це необхідно для того, щоб однойменна ізобата глибини при проходах в протилежних напрямках залишалася на шарі персональної карти SCL якомога ближче до свого істинного розташування.

Припустимо, що наш човен довжиною 5 м, Point-1 встановлена на носі, а сонар, відповідно, на кормі. В такому випадку, ізобата згідно зрозумілого і логічного алгоритму буде промальована неправильно у вигляді хвилі з відстанню 10 м в крайніх положеннях.

Правильно і неправильно отрісованая ізобата

Під час роботи зі створення своїх карт рекомендую включати відображення на карті пройденого вами шляху Меню - Налаштування - Карта - Шляхи - ВКЛ. Це допоможе Вам правильно направляти її щодо вже пройдених ділянок по мапі і не повторюватись.

Якщо у вас вже є карта SCL цієї ділянки і вона Вам потрібна в даний момент на дисплеї поверх базової, але з якихось причин (під човном щільний косяк риби і сонар не маєте наміру звертатися до дна або несе багато сміття плином) можна зупинити сонар, не вимикаючи створення персонального шару Live.

Дуже ВАЖЛИВО при цьому пам'ятати, що під час зупинки прилад запам'ятає останню глибину! І якщо включити сонар зовсім на інший глибині, шар Live почне свою роботу з урахуванням глибини в момент його зупинки, утворюючи помилкову ділянку, яку доведеться виправляти повторними проходами по своєму сліду.

Карта SonarChart Live

Уникнути цього можна кількома способами:
 • Запустити сонар на тій глибині / точці, на якій він був зупинений.
 • Якщо є інший сонар - вибрати в якості джерела даних його
 • Якщо зайшли дуже далеко і немає такої глибини поблизу - перевантажити прилад

Якщо на борту човна є мережа з двох і більше приладів, які підтримують технологію SonarChart Live від Navionics у мене теж є рекомендації. Якщо хочете зберегти батиметричні Live дані в файли Nхххх_Ехххх.lsd, робіть це за допомогою картплоттера, в який вставлена картка Navionics. Все решта приладів в мережі бачать тільки базову карту Navionics, по мережі, без чипа - вони теж здатні будувати і відображати свій власний шар Live, але після перезавантаження приладу він безслідно пропаде, тому що нікуди не зберігається.

У всіх приладів Lowrance є "Режим очікування". Багато хто користується цим режимом, стоячи на якорі, щоб економити енергію своїх акумуляторних батарей. У цьому режимі пристрій автоматично припиняє роботу сонара і, відповідно, промальовування та накопичення SonarChart Live даних у відповідні папки на картці. При необхідності цим теж можна користуватися. Я перевіряв це на HDS9 Gen3 і HDS9 Carbon - працює без збоїв.

Для тих користувачів SonarChart Live, які планують ну дуже дуже багато часу присвятити відображенню своїх персональних карт і робити це на багатьох водоймах і переживають, що на картці може виявитись недостатньо місця для цих даних, можу порекомендувати ще на початковому етапі упорядкувати дані по водоймах або регіонах величезних водойм. Це можна організувати шляхом створення вдома на ПК різних папок "lsdCache" (наприклад lsdCacheКВХ, lsdCacheДесна і т.д.). З виїздом на відповідну водойму переміщайте на картку з основною картою Navionics дані папки lsdCache, що відповідають даному місцю.

Наприклад, ділянка місцевості 350х350м, яка вже опрацьована картплоттером / ехолотом має папку lsdCache розміром 102Кб. Лог, записаний за цим шляхом з МАХ щільністю батиметричних даних - 424Мб. Це зайняло приблизно 3 години роботи на воді.

Карта SonarChart Live

Проста математика:
Карта NAVIONICS ДНІПРО 5G612S2 (повне покриття) + SonarChartsLive має об'єм 2Гб, з них сама карта Navionics 140Мб
2Гб = 2000Мб
2000Мб-140Мб = 1860Мб = 1 860 000Кб
1 860 000Кб/102Кб = 18 235 раз, 3 години КОЖЕН з них, будувати свою персональную карту Live (350х350м), сумарно картка на 2Гб може вмістити приблизно 2 234 км² SonarCharts Live персональной карти!
Вдумайтеся в ці цифри, наприклад, дзеркало Київського водосховища всього 922 км²

Після завершення дії підписки (1 рік після покупки), щоб функція SonarChart Live продовжувала працювати необхідно оновити чіп Navionics. Це можна зробити самостійно, створивши обліковий запис на сайті www.navionics.com, і скачавши безкоштовну програму для поновлення Chart Installer.

Приклад створеної мною ділянки за допомогою цієї технології:

Карта SonarChart Live

Карта SonarChart Live

Карта SonarChart Live

Риба

Висновок

Кому може стати в нагоді унікальна технологія SonarChart Live від Navionics? Насправді кожному з нас! Адже немає ще рибалки, якому не хотілося б потрапити на нові незвідані місця і водойми, зрозуміти їх досконально з мінімальними витратами у часі і піти додому із заповітними трофеями!

Володимир Сторожик
Автор: Володимир Сторожик